Димитријевиќ двоцифрен, Валенсија повторно сигурна на гости

0Shares
0 0

За разлика од домашниот терен каде уште ја очекува првата победа во сезоната, Валенсија вечерва го продолжи максималниот ефект на гости во рамките на АЦБ лигата.

По Манреса и Сарагоса, славеше кај еден од најнезгодните тимови во лигата Бургос со 69-65 што е одлична најава за стартот на Еврокупот кој почнува во вторникот. Валенсија доминираше на теренот, водеше во најголемиот дел од мечот и не дозволи пред крајот да дојде до пресврт иако Бургос се доближи на само два поена негатива.

Ненад Димитријевиќ одигра 22 минути и беше еден од четворицата кошаркари во соствот со двоцифрен ефект. Постигна десет поени, но и шест асистенции и ја потврди добрата форма во оваа фаза од сезоната.

0Shares
0 0