ИСТОРИЈА: Американската репрезентација првпат не е на чело на ФИБА листата

0Shares
0 0

ФИБА денеска ја објави новата ранг-листа на репрезентации, а на неа, првпат во историјата, САД не се на првото место.

Како што беше најавено уште минатиот месец, на чело сега е Шпанија која е актуелен европски и светски шампион, а со двете победи на последните квалификациски натпревари, си обезбеди пласман на следниот Мундобаскет. Шпанците сега имаат 758,6 бода, а САД се втори со 757,5.

Македонската репрезентација во ноемвриските квалификации оствари две победи, но и покрај тоа забележа пад од една позиција на светската листа и сега е на 54. место.

0Shares
0 0