Партизан Водно Санс доминантно до титулата во кадетска конкуренција

0Shares
0 0

По триумфот во EYBL, Партизан Водно Санс ја заокружи сезоната со титула и во М16 лигата во македонската кошарка.

Голем дел од тие играчи, иако имаат само по 15 години, учествуваат и во овој голем успех и потврдија дека се една од најталентираните генерации во Македонија во моментов. До титулата, Партизан Водно Санс стигне со две убедливи победи, вчера против Вардар со 99-75, а вечерва против Навико Академија ФМП со 102-69.

ФМП одлично го почна мечот, поведе со 11-4, но се понатаму беше во знакот на Партизан Водно Санс. Со серија од 10-0 дојде до водство од 14-11, а по 39-37 во втората четвртина, направи 16-1 и се одвои на 17 разлика на полувреме (55-38). Вториот дел целосно помина во знакот Партизан Водно Санс кој не дозволи во ниеден момент, победата да му биде доведена во прашање.

Коста Кириловски со 17 поени беше најефикасен кај Партизан Водно Санс, но се истакна и Даниел Бутемер кој оствари дабл-дабл со 14 поени и 10 скока. Никола Поповиќ и денеска беше најдобар играч на Навико Академија ФМП со 25 поени и 12 скока.

За најкорисен играч на завршниот турнир е прогласен Коста Кириловски од Партизан Водно Санс кој на двата меча постигна вкупно 40 поени и 23 скока.

Третото место во оваа конкуренција го освои Феникс кој во мечот за бронзата беше подобар од Вардар со 62-59.

фото: КФСМ

0Shares
0 0