Скопје, домаќин на Европско првенство Б-дивизија во женска конкуренција

0Shares
0 0

Покрај континенталниот шампионат во кадетска конкуренција, македонската престолнина во 2021 година ќе организира и Европско првенство за кошаркарки до 20 години.

ФИБА денеска ги одреди домаќините на младинските шампионати, а ги потврди и оние кои поради пандемијата со корона вирусот, годинава немаа можност да ги организираат првенствата. Европското У20 Б-првенство ќе се одржи во Скопје од 3 до 11 јули 2011 година. Кошаркарките од елитната дивизија во оваа категорија ќе се натпреваруваат во унгарскиот град Шопрон.

Еден месец подоцна, од 13 до 21 август ќе се одржи Европското У16 првенство од А дивизијата.

0Shares
0 0