(ВИДЕО) Јокиќ почна на секој натпревар да руши рекорди

0Shares
0 0

Денвер го победи со Орландо со 119-109, а не треба да се кажува дека меѓу најистакнатите беше српскиот репрезентативец.

Постигна 17 поени, 9 скока и, на општо изненадување, 16 асистенции што е негов рекорд на кариерата. И не само тоа. Никола Јокиќ стана прв центар во НБА од 1980 година, кој на еден меч имал повеќе од 15 додавања за кош.

За него, натпреварот против Орландо беше 81. во кариерата со 10+ асистенции по што сега е прв центар во историјата на НБА со таков ефект. Рекордот досега го држеше Вилт Чембрлен со 80 такви натпревари.

0Shares
0 0