(ВИДЕО) Сензација во Пионир: Преполовената Мега го победи Партизан

0Shares
0 0

Иако без петмина стандардни кошаркари, Мега приреди големо изненадување во АБА лигата, совладувајќи го фаворизираниот Партизан, на негов терен со 93-90.

За еден од најмладите тимови во регионалното натпреварување не играа Ѓуришиќ, Казалон, Матковиќ и Балцеровски поради ковид и повреди, како и Алекса Ускоковиќ кој дојде по 27 декември кога беше првобитниот термин за овој натпревар. И во такви услови, Мега почесто беше во водство, на полувреме водеше со девет поени разлика, а својата доминација ја продолжи и во вториот дел.

Партизан се закани во финишот, по серијата од 9-0 израмни на 90-90 и се закани дека ќе дојде до победата, како што очекуваа навивачите во Пионир. Следуваше шок на неколку секунди пред крајот кога Дајшон Скучи Смит погоди тројка за голема победа на Мега.

0Shares
0 0