Category: Балкан

Широки му го нанесе првиот пораз на Пелистер

По двете победи на првиот турнир во Златибор, македонскиот вицешампион Широки со пораз го почна турнирот во Сараево. Во рамките на третото коло, битолскиот тим загуби од Широки со 73-83 и го расипа максималниот ефект што го имаше досега. Одлучи второто полувреме кое му припадна на Широки, но и неколку сомнителни судиски одлуки во финишот […]

СМИЛКОВСКИ: Можеме да бидеме задоволни, има напредок

ТФТ и натаму ја чека првата победа во АБА 2 лигата во клупската историја, но тренерот Боро Смилковски е задоволен од прикажаното на денешниот меч против бранителот на титулата Златибор. Освојувачот на Купот на Македонија загуби, но и покрај тоа, долго време беше во игра за изненадување. Тоа го призна и тренерот на противничката екипа […]

ТФТ му пружи солиден отпор на шампионот

Освојувачот на Купот на Македонија, ТФТ го одигра можеби најдобриот натпревар во АБА 2 лигата иако доживеа пораз и во дуелот со Златибор. Бранителот на титулата во регионалното натпреварување славеше сп 90-76, но ТФТ беше активен се до последната четвртина иако постојано имаше негатива. До средината на вториот квартал се играше израмнето, се додека Златибор […]

Сараево домаќин на вториот АБА 2 турнир, ТФТ прв излегува на терен

Од денеска до недела, главниот град на БиХ ќе биде домаќин на вториот турнир од АБА 2 лигата на кој, за разлика од првиот, ќе се играат три кола. Од македонските клубови, прв во акција оди актуелниот освојувач на Купот на Македонија, ТФТ кој вечерва се среќава со бранителот на титулата во АБА 2 лигата, […]

(ВИДЕО) Провокација од Вучиќ за Партизан: Првпат игра во Евролига!

Навивачите на Партизан денеска се посебно гневни на српскиот претседател Александар Вучиќ по неговата изјава, дадена во утринска програма на една тамошна телевизија. Зборувајќи за навредите кои секојдневно ги добива од фановите на „црно-белите“ и на социјалните мрежи и на натпреварите, Вучиќ се обиде да направи споредба за финансиските средства кои ги добиваат Партизан и […]

Лудница во Задар – бизарен пораз на домаќинот!

Екипата на Будуќност дојде до една од најдраматичните победи во поновата историја, совладувајќи го Задар како гостин со 104-103. Конечниот исход е огромно изненадување ако се има предвид текот на настаните и резултатот во финишот. На помалку од две минути пред крајот, Задар водеше со 102-92 кога тренерот на гостите Владо Јовановиќ во очај повика […]

Звезда го избрка цел стручен штаб!

Неполна недела откако ја прекина соработката со Владимир Јовановиќ и го назначи Душко Ивановиќ, Црвена Звезда се раздели и со останатите членови на стручниот штаб. Од тимот си заминуваат помошниците на Јовановиќ кои работеа со него од почетокот на сезоната и на нивно место ќе бидат назначени други. „Кошаркарскиот клуб Црвена Звезда ја известува јавноста […]

ПЕТРОВИЌ: Пак потфрливме во скокот, но на мојата екипа ѝ честитам на карактерот

МЗТ Скопје го претрпе шестиот пораз во АБА лигата, но го одигра можеби најдобриот натпревар во регионалното натпреварување оваа сезона. На најпријатното изненадување му парираше до крајот на мечот, два пати се врати по голема негатива и имаше шанса да направи сензација во Белград. Детали недостасуваа да дојде до тоа, но тренерот Александар Петровиќ е […]

МЗТ се крена од бездната, но не го направи последниот чекор

Македонскиот шампион МЗТ Скопје го претрпе шестиот пораз во АБА лигата откако вечерва на гостувањето кај ФМП со 97-101. Натпреварот го одбележаа многу осцилации на двете страни, ФМП во првото полувреме водеше и со 13 поени разлика (55-42), но со серија од 15-0, МЗТ до почетокот на третата четвртина се најде во водство од 57-55. […]

„Задар ја победи Звезда, зошто МЗТ да не го победи ФМП?“

По двонеделната пауза поради репрезентативните настапи, викендов продолжуваат натпреварите во АБА лигата. Седмото коло го отвора МЗТ Скопје со гостување кај српскиот ФМП кој е најпријатно изненадување во досегашниот дел од регионалното натпреварување. Се наоѓа на второто место со биланс 5/1, а единствениот пораз досега го претрпе од шампионот Црвена Звезда. Голем дел од кошаркарите […]