Category: Балкан

(ФОТО) Олимпија ја победи Звезда, па со фотографија на Дончиќ ја истрола на Твитер

„Вечниот“ словенечки шампион се избори за трет натпревар во серијата со Црвена Звезда и во Белград ќе се обиде да направи сензација и да се пласира во финалето од АБА лигата. Ова беше прва победа на Олимпија по шест порази во меѓусебните дуели, но очигледно добро им дојде на сите во клубот од Љубљана. По […]

„Да се случеше ова во Подгорица, утре ќе имаше истапување од лига“

Обидот за судиска кражба што се случи вечерва во Љубљана не ги вознемири само навивачите на Олимпија, туку и сите љубители на кошарката во регионот. Социјалните мрежи се преполни со коментари за одлуката на арбитрите кои признаа кош за шут по истекот на времето, а доделија и слободно фрлање од кое Митровиќ го израмни резултатот […]

(ВИДЕО) Лудница во Љубљана: Судии се обидоа да ја ограбат Олимпија, ама не успеаја

Црвена Звезда и Олимпија ќе играат „мајсторка“ во полуфиналето од АБА лигата откако словенечкиот претставник во регионалното натпреварување вечерва со 88-80, по продолжение. Олимпија требаше да победи и по основните 40 минути, но судиите „измислија“ кош со лична грешка по истекот на време со кој „црвено-белите“ израмнија на 76-76 и се изборија за дополнителни пет. […]

Мицов постигна тројка, Партизан и Будуќност ќе играат „мајсторка“

Будуќност го победи Партизан со 72-71 и се избори за трет натпревар во полуфиналето од АБА лигата. Црногорскиот првак го контролираше резултатот во текот на целиот меч, но во финишот се најде во негатива, по одличната серија на „црно-белите“. На 20 секунди пред крајот Мур го доведе Партизан во водство од 71-69 и постоеше можност […]

Обрадовиќ го доби признанието што му недостасуваше во кариерата

Вечерашниот натпревар меѓу Партизан и Будуќност почна со мала церемонија бидејќи на предводникот на домашниот тим Жељко Обрадовиќ му беше врачена наградата за тренер на сезоната во АБА лигата. Тој беше прогласен за најдобар на 26 април, а денешниот дуел прв на домашен терен за „црно-белите“ во регионалното натпреварување па затоа беше искористен за доделувањето […]

(ФОТО) Еднаш „Гробар“, цел живот „Гробар“

НБА сезоната заврши за Богдан Богдановиќ, па тој веќе се врати во Белград и вечерва присуствуваше на натпреварот меѓу „неговиот“ Партизан и Будуќност, во полуфиналето од плејофот на АБА лигата. Иако „црно-белите“ ги напушти пред осум години, српскиот репрезентативец не пропушта можност да ги следи нивните натпревари, кога времето и можностите му го дозволуваат тоа. […]

Партизан со убедлива победа тргна кон првото финале по пауза од девет години

Иако е најтрофеен тим во АБА лигата, Партизан не го освоил пехарот во ова натпреварување од 2013 година од кога датира и последниот настап во финалето. За да ја собори таа лоша традиција, потребна му е победа во серијата против Будуќност, а такво нешто најави со убедливата игра на вечерашниот прв натпревар. На домашен терен […]

Раѓа и Ражнатовиќ во вербална војна

Додека трае периодот кој Хрватскиот кошаркарски сојуз (ХКС) им го даде на тамошните клубови да одлучат дали ќе играат АБА лига или Алпе Адриа куп, во тек е војна на зборови на релација Хрватска-Србија. Во петокот, познатиот српски менаџер Мишко Ражнатовиќ изјави дека ако хрватските клубови се „отцепат“ од АБА, ќе се потруди кошаркарите што […]

Стигнаа првите закани за Хрватите ако излезат од АБА лигата

Познатиот српски менаџер Мишко Ражнатовиќ им се закани на хрватските клубови по најавите дека би можеле да ги напуштат натпреварувањата под закрила на АБА. До идната недела, тие имаат рок да се изјаснат дали ќе играат во АБА или во Алпе Адриа купот, а со тоа и во куповите на ФИБА. Ражнатовиќ се огласи преку […]

Златибор ќе притиска за влез во АБА 1, но не на грбот на МЗТ Скопје

Иако ја освои титулата во АБА 2, Златибор е најголемиот губитник сезонава во регионалната кошарка бидејќи ни тоа не му овозможи да се пласира во највисокиот ранг. Во дополнителниот бараж, екипата загуби од Борац Чачак и, според правилата, треба и идната сезона да игра во Втората лига. И покрај тоа, од клубот се посилно притискаат […]