Category: Европа

Европски феномен: Партизан не го држи само сезонскиот рекорд, туку и осумте најпосетени натпревари во историјата на Евролигата

На вчерашниот натпревар против Олимпијакос, Партизан го собори рекордот за оваа сезона во Евролигата со тоа што мечот го следеа 20.003 гледачи. Тоа беше прв дуел во елитното европско натпреварување во оваа кампања на кој имало повеќе од 20 илјади посетители, но тоа не е ништо ново за Партизан кога станува збор за клупската историја. […]

Пак соборен рекордот на Евролигата, пробиена границата од 20 илјади!

Првпат оваа сезона на натпревар од Евролигата присустуваа повеќе од 20 илјади гледачи. Се разбира, тоа се случи на натпреварот на Партизан против Олимпијакос кој беше од огромно значење за „црно-белите“ во борбата за пласман во плејофот. Во белградската Арена, вечерва имаше точно 20.003 присутни, во најголем дел навивачи на Партизан. Тоа е најголема посетеност […]

(ВИДЕО) Лесор пак во главна улога: Танцуваше пред камера, па ги поведе „Гробари“

Матијас Лесор не пропушти шанса уште еднаш да приреди шоу по победа на Партизан, овојпат против Олимпијакос во Евролигата. Why say how you feel when you can show us… Thanks for the show @ThiasLsf 🕺#EveryGameMatters pic.twitter.com/OJdccdDYHy — Turkish Airlines EuroLeague (@EuroLeague) March 24, 2023 Најголемиот забавувач меѓу „црно-белите“ даде исклучително интересна изјава по натпреварот, па […]

Плејофот уште поблиску, Партизан го разнесе лидерот

Партизан ги искористи поразите на Валенсија и Жалгирис и со убедлив триумф вечерва против првопласираниот Олимпијакос, уште повеќе се доближи до плејофот во Евролигата. „Црно-белите“ славеа со 90-75 за 17. победа сезонава во елитното натпреварување и на четири кола пред крајот, има два триумфа предност во однос на деветтопласираниот Жалгирис. Ова беше четврта победа за […]

Партизан со 91%, Звезда со само 1,5% шанси за пласман во плејофот

Екипата на Партизан вечерва го пречекува Олимпијакос во 30. коло од Евролигата, а евентуална победа само ќе ги зголема ионака огромните шанси за пласман во разигрувањето за титулата во елитното натпреварување. Компанијата специјализирана за анализи Basket Data Scouting објави пресметка за тоа кој клуб со колкави шанси е за пласман во плејофот. Досега четири екипи […]

Пред два месеца најавуваше хет-трик, синоќа се откажа од плејофот

Тренерот на Анадолу Ефес, Ергин Атаман призна дека се минимални шансите, неговиот тим да се пласира во плејофот, а со тоа да ја продолжи одбраната на титулата во Евролигата. Синоќа, актуелниот европски шампион загуби на гостувањето кај Алба и со биланс 14/16 остана на 11. позиција на табелата. Иако разликата со осмопласираниот Жалгирис е само […]

Француска пречка за Шортс за пласман на Ф4 од Лигата на шампионите

Екипата на Телеком Бон ќе игра против Стразбур во четвртфиналето од Кошаркарската Лига на Шампиони. Тоа е последна фаза пред завршниот турнир од натпреварувањето на ФИБА, а Македонија ќе има претставник во репрезентативецот Ти Џеј Шортс кој е член на бундеслигашот. Германскиот тим беше единствен без пораз во Топ-16 сегментот, а во целата сезона доживеа […]

Вилдоса си оди од Звезда по само една сезона, следна станица – Атина!?

Еден од најдобрите играчи на Црвена Звезда оваа сезона, Лука Вилдоса претстојното лето ќе го напушти белградскиот клуб и ќе се пресели во Панатинаикос, тврдат грчките медиуми. Наводно, Аргентинецот веќе постигнал начелен договор со шесткратниот европски шампион кој има намера од претстојната сезона да го почне враќањето на старите патеки, по годините на криза и […]

Барса влезе во друштвото на Олимпијакос и Реал

Шпанскиот вицешампион Барселона третиот тим што обезбеди пласман во плејофот од Евролигата, по вечерашната победа на гостувањето кај Панатинаикос со 88-74. Пред „каталонците“, местото во топ-8 си го загарантираа Олимпијакос и Реал Мадрид, па во последните четири кола ќе се дефинира конечниот пласман. Многу блиску до плејофот е и Монако кој со евентуална победа против […]

(ВИДЕО) Несреќата никогаш не оди сама: Се повреди Василије Мициќ

Освен што загуби на гостувањето кај Алба, пораз кој може скапо да го чини до крајот на сезоната, Анадолу Ефес вечерва остана и без својот најдобар играч Василије Мициќ. Србинот одигра извонреден натпревар, постигна 30 поени, но не го дочека крајот затоа што се повреди на нешто повеќе од една секунда пред последниот звук на […]