Category: Европа

Кошаркар на Басконија суспендиран поради сомнеж за допинг

Играчот на Басконија, Пјерија Хенри е суспендиран по анти-допинг тест иако на него, како што е официјално наведено, не добил позитивен наод. Клубот и кошаркарот се огласија вечерва преку официјалните гласила и објаснија за што точно станува збор при целата постапка. „При рутински анти-допинг тест во присуство на официјални лица, ФИБА одлучи да почне постапка […]

Чудото од Морнар растура и во Лигата на шампионите

Најдобриот стрелец оваа сезона во АБА лигата, Дерон Расел продолжи со импресивните настапи и во својот нов клуб. Минатиот петок тој го одигра последниот натпревар во дресот на Морнар, а веднаш потоа се пресели во Турција и стана нов играч на Галатасарај. Речиси без тренинг, Американецот вечерва дебитираше за екипата од Истанбул против Лимож во […]

Басконија заинтересирана за Шортс, но засега нема преговори

Македонскиот репрезентативец Ти Џеј Шортс игра во одлична форма во дресот на Телеком Бон и тоа е причина што голем број европски клубови се заинтересирани за него. Оваа сезона посебно бидејќи од ноември има македонски пасош и може како домашен играч да настапува каде било. Од тие причини, не изненадува податокот дека Басконија испратила понуда […]

Голема чест за репрезентативецот: Димитријевиќ на Ол стар натпреварот од ВТБ лигата!

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ ја доби довербата од навивачите и медиумите и ќе биде еден од 24. кошаркари кои ќе настапат на претстојниот Ол стар натпревар од ВТБ лигата. Спектаклот е закажан за 16 февруари, а кошаркарите се поделени на New school и Old School. Димитријевиќ е во New school екипата, заедно со Џастин Робертсон, […]

Зоврива атмосферата пред второто евролигашко „вечно“ дерби

Во петок од 19 часот, Црвена Звезда и Партизан го играат второто евролигашко дерби кое има уште поголемо резултатско значење од првото кое се игра на почетокот од минатиот месец бидејќи двете екипи имаат шанса да се најдат во топ-8, односно во плејофот од елитното натпреварување. Тензиите не се ништо ново кога играат белградските екипи, […]

„Македонецот“ гази: Шортс по четврти пат, играч на колото во Бундеслигата

Натурализираниот македонски репрезентативец Ти Џеј Шортс уште еднаш ја разнесе конкуренцијата во германското првенство. Четврти пат во последните осум кола, плејмејкерот на Телеком Бон е прогласен за играч на колото во Бундеслигата со што уште еднаш ја потврди фаворитската улога за признанието за МВП на сезоната. И сега, како и на претходните натпревари, немаше дилема […]

Шортс прв фаворит за МВП на сезоната – единствен во топ 5 во три статистички категории

Откако лани беше најдобар стрелец во Бундеслигата, во дресот на Краилсхајм, македонскиот репрезентативец Ти Џеј Шртс сезонава е најсериозен кандидат за признанието за најкорисен играч. По 16 одиграни натпревари на неговиот Телеком Бон, натутрализираниот Македонец е меѓу најдобрите петмина во три статистички категории, а во онаа најважната (индекс) се наоѓа на првото место. Неговиот просечен […]

Нема Ел Класико во финалето од шпанскиот Куп

Ждрепката за Копа дел Реј ги стави на иста страна најголемите ривали во шпанската кошарка и јасно е дека Реал Мадрид и Барселона нема да се сретнат во финалето од ова натпреварување. Реал го почнува својот пат против Валенсија, а Барселона против Уникаха и ако победат, Ел Класико ќе има во полуфиналето, првпат по 1996 […]

Магдевски најдобар, но Донар не успеа да дојде до финалето во Купот

Македонскиот репрезентативец Андреј Магдевски одигра уште еден извонреден натпревар во дресот на Донар Гронинген, но неговиот тим не ја оствари посакуваната цел. Во реванш мечот од полуфиналето на Купот на Холандија, Донар загуби на гостувањето кај Леиден со 63-76 и не успеа да ги одбрани петте поени предност од првиот натпревар на домашен терен, одигран […]

Шортс им дели лекции на Германците – 30 поени, индекс 42 против еден од најдобрите во лигата

Македонскиот репрезентативец Ти Џеј Шортс ја потврди фантастичната форма во која игра последниот месец и одигра уште еден неверојатен натпревар. Неговиот Телеком Бон го победи Олденбург (пред ова коло четвртопласиран на табелата) со 108-79, а плејмејкерот беше убедливо најдобар поединец на мечот. За безмалку 28 минути во игра, Шортс постигна 30 поени со само едно […]