Category: Европа

По 19 години и 10 месеци – Пау Гасол се враќа во Ел Класико!

Најдобриот шпански кошаркар на сите времиња го напушти шпанското првенство по само 81 натпревар и замина во НБА за да направи исклучително успешна кариера, крунисана со два шампионски трофеја. Пред да си отиде, освои три пехари со Барселона: два во АЦБ лигата и по еден во Копа дел Реј. Неговиот последен настап беше во финалето […]

Се знаат три четвртфинални двојки, само Барса го чека противникот

По вчерашното последно коло од Евролигата, познати се три од четирите двојки за четвртфиналето. Причина за тоа е одложениот натпревар меѓу Зенит и Панатинаикос кој ќе се одигра в понеделник, а кој директно одлучува за осмопласираниот тим на табелата на крајот од основниот дел. ПАО нема шанси да влезе во плеј-офот, но Зенит со победа […]

Заврши серијата од 19 победи – Виртус и Уникс ќе играат „мајсторка“

Екипата на Уникс, чиј член е поранешниот македонски репрезентативец Џордан Теодор, се избори за трет натпревар во полуфиналната серија од плеј-офот во Еврокупот откако вечерва на домашен терен го победи Виртус со 85-81. За италијанскиот тим, тоа е прв пораз во ова натпреварување сезонава по 19 победи во низа во двете групни фази и во […]

Реал го донесе НБА засилувањето, ама само за шпанското првенство

Реал Мадрид го договори францускиот репрезентативец Венсан Поарие кој доаѓа од НБА лигата, односно од Филаделфија 76 чиј член беше до пред десетина дена, тврдат шпанските медиуми. Сепак, Поарие ќе биде засилување за Реал само за домашното првенство бидејќи нема право на настап во Евролигата каде преодниот рок е одамна завршен. Во АЦБ лигата, Реал […]

(ВИДЕО) Првиот кош на Гасол по враќањето во Барса: Не му требаше ни една минута

Најдобриот шпански кошаркар на сите времиња вечерва официјално се врати во екипата на Барселона и вечерва го игра првиот натпревар. Каталонскиот гигант е домаќин на Баерн во меч кој нема резултатско значење за Барса бидејќи екипата на Шарунас Јасикевичиус веќе го обезбеди првото место во основниот дел од сезоната. На Пау Гасол му беа потребни […]

Бонер со дабл-дабл, но Атомерому испадна

Македонската репрезентативка Девана Бонер со својата екипа не успеа да се пласира во финалето од ФИБА Еврокупот откако загуби од италијанската Венеција со 58-63. Завршниот турнир од ова натпреварување се одржува на теренот на Атомерому во Шексард, но тоа не се покажа како предност за екипата на нашата кошаркарка. На хартија, таа одигра добар натпревар, […]

Проблеми за Василев: Се повреди најдобриот играч пред клучната фаза од првенството

Екипата на Џукија, предводена од македонскиот стручњак Никола Василев, ќе биде драстично ослабена во последните десет натпревари од литванското првенство. На последниот натпревар од шампионатот, против директниот конкурент за пласман во плеј-офот ЦБет, tешка повреда на палецот на раката доживеа најдобриот играч во тимот Криступас Жемаитис. Во текот на вчерашниот ден му беше извршена операција, […]

Последниот танц на кошаркарскиот бог!?

Олимпијакос вечерва го игра последниот натпревар од Евролигата за оваа сезона. Противник е Химки, мечот нема никакво резултатско значење за двете екипи, но можеби ќе значи крај на една блескаво патување во елитното кошаркарско натпреварување. Иако уште не објавил крај, грчките медиуми најавуваат дека вечерашниот натпревар ќе биде последен во Евролигата за тамошната кошаркарска легенда […]

(ФОТО) Ја тролаат Звезда на социјалните мрежи: Вака се заминува со стил!

Црвена Звезда ја заврши својата најнеуспешна сезона во Евролигата во која на крајот го освои претпоследното место, само пред Химки. Во последното коло доживеа тежок пораз на гостувањето кај Алба со 58-81 на што не можеа да останат рамнодушни навивачите на белградскиот клуб кои жестоко ги нападнаа играчите на Црвена Звезда за своето незалагање. Активни […]

Реал никогаш не зависи од други, сам си ја заврши работата

Кога беше најпотребно, десеткратниот европски првак го одигра можеби најдобриот натпревар оваа сезона во Евролигата. Под закана дека може да не се пласира во плеј-офот од елитното натпреварување, Реал го прегази Фенербахче во Истанбул со 93-67 и избегна ситуација во која би зависел од резултатите на Зенит, Валенсија и Басконија. Победата на Реал во ниеден […]