Category: НБА

(ВИДЕО) И Марјановиќ е само човек: Најмирниот човек на Далас побудале, едвај го запреа

Далас Маверикс го победи Феникс со 123-90 и со 4-3 се пласира во финалето на Западната конференција. Седмиот меч немаше никаква неизвесност, но сепак по неговото завршување дојде до мал инцидент во кој во главна улога беше српскиот репрезентативец Бобан Марјановиќ. Додека играчите се поздравуваа, Арон Холидеј нешто му дофрли на највисокиот играч на Мавс […]

(ВИДЕО) Лука Дончиќ без милост: И вториот лански финалист е елиминиран

По Милвоки Бакс, својот пат во конференциското полуфинале го заврши и Феникс Санс кој лани се бореше за титулата во НБА. Лука Дончиќ го предводеше Далас до победа од 123-90 против Феникс и Мавс првпат по 2011 година се во финалето на Западот. Таа фамозна сезона, екипата од Тексас ја освои својата прва и засега […]

Милвоки потона во Бостон, НБА ќе добие нов шампион

Бранителот на титулата Милвоки Бакс доживеа пораз со 81-109 во „мајсторката“ од полуфиналето на Источната конференција и нема да ја брани титулата освоена лани. Бостон одигра фантастичен натпревар, особено тоа се однесува на второто полувреме во кое буквално го растури противникот и по две сезони се враќа во конференциското финале. Противник, како и во 2020 […]

И Коби Брајант знаеше дека Харден не е материјал за титула

Откако во 2018 година беше прогласен за МВП на сезоната во НБА, кариерата на Џејмс Харден тргна во надолна линија. Тој индивидуален трофеј и натаму е негово најголемо достигнување иако многумина сметаа и очекуваа да се закити со шампионската титула бидејќи играше со некои од најдобрите играчи на денешнината. Особено такво нешто се претпоставуваше последните […]

(ВИДЕО) Голден Стејт со 20 тројки до финалето на Западот

Поранешниот шампион обезбеди пласман во финалето од Западната конференција откако ноќеска го совлада Мемфис со 110-96 и со вкупни 4-2 влезе меѓу четирите најдобри во лигата оваа сезона. Повеќе од половина од поените, Голден Стејт постигна од дистанца, погодувајќи 20 тројки од 53 шута. Процентуално, Мемфис имаше подобар ефект (15/36), но домашниот тим со тројките […]

(ВИДЕО) Ни Адетокумбо не му помогна на шампионот – Бостон се избори за „мајсторка“

Најтрофејниот НБА тим Бостон Селтикс го победи Милвоки како гостин со 108-95 и изнуди седми натпревар во полуфиналната серија од Источната конференција. Селтикс речиси постојано го контролираше натпреварот, со исклучок на еден дел во последната четвртина кога шампионот фати приклучок и се закануваше да направи пресврт. Гостите го одбија тој напад и се изборија за […]

Чудна ситуација во НБА: Не се знае кога ќе се игра „мајсторката“ меѓу Феникс и Далас

Иако се знае дека седмиот меч од серијата во полуфиналето на Западната конференција е на програмата в недела, НБА уште не го одредила терминот на одигрување. Причината за тоа лежи во можноста да дојде до „мајсторка“ во уште една серија. Од НБА ја очекуваат разврската во полуфиналето на Истокот, меѓу Милвоки и Бостон кои вечерва […]

(ВИДЕО) Мајами е прв конференциски финалист

Најдобриот тим во Источната конференција по основниот дел од сезоната, прв обезбеди место меѓу четирите најдобри во плејофот откако синоќа славеше против Филаделфија со 99-90. Со тоа Мајами дојде до конечни 4-2 и по две години се враќа во финалето на Истокот каде ќе го чека подобриот од пресметката меѓу Милвоки и Бостон. Тимот од […]

Белград осамна со џиновски банери за Јокиќ

Еден ден откако му беше врачено признанието за МВП на сезоната во НБА, второ за него во низа, Никола Јокиќ доби почест и од својот народ. Во центарот на Белград, на неколку места се поставени големи банери посветени на него и на големата награда. Еден од нив е на таканаречената зграда Генекс која е висока […]

(ВИДЕО) На Дончиќ не му се оди на одмор – ќе се игра „мајсторка“

Суперѕвездата на Далас Маверикс се погрижи да дојде до седми натпревар во серијата меѓу Далас Маверикс и Феникс Санс. Во шестиот меч одигран ноќеска, Мавс победија со 113-86, а Словенецот повторно одигра маестрално, постигнувајќи 33 поени, 11 скока и 8 асистенции. „Мајсторката“ ќе се игра на теренот на Феникс. На помош на Дончиќ му дојдоа […]