Category: НБА

НБА Ол стар мечот како маалски баскет – кошаркарите ќе се „делат“ пред почетокот

Раководството на НБА утринава соопшти дека го менува форматот на избор на составите на екипите што се однесува до главниот натпревар. Одамна не се игра по системот Исток-Запад, но последните неколку години, капитените на двете екипи, на десетина дена пред манифестацијата, ги бираа своите соиграчи од оние кои добиле најмногу гласови од фановите. Сега се […]

(ВИДЕО) Јокиќ си игра кошарка – трипл дабл и кош за победа на Денвер

Иако беше најавено дека е можно да не игра, Никола Јокиќ не само што настапи на синоќешниот дуел против Њу Орлеанс, туку беше најзаслужен за победата на неговиот тим со која Денвер се зацврсти на првото место на табелата во Западната конференција. Нагетс славеа со 99-98, а српскиот ас постигна трипл дабл, плус кошот за […]

(ВИДЕО) Што уште да направи Леброн за Лејкерс?

Леброн Џејмс се доближи на помалку од 200 поени од Карим Абдул Џабар на првото место на вечната листа на стрелци во НБА, но и неговите 46 против градскиот ривал Клиперс не беа доволни за победа на Лејкерс. Противникот, формално како гостин, триумфираше со 133-115 и им ја искомплицира ситуацијата на Лејкерс кога станува збор […]

Јокиќ го плаќа данокот на напорниот ритам

Најдобриот играч во НБА од претходните две сезони Никола Јокиќ вечерва најверојатно повторно нема да биде во составот на Денвер Нагетс, за дуелот со Њу Орлеанс, а тоа почна да ги загрижува фановите на тимот од Колорадо. Србинот не играше ни на претходните два натпревара, против Индијана и Оклахома поради проблеми со задната ложа, а […]

Јапонец во тимот на Лос Анџелес Лејкерс

Најдобриот јапонски кошаркар во моментов Руи Хачимура ќе ја продолжи кариерата во тимот на Лејкерс откако неговата досегашна екипа Вашингтон Визардс постигна договор за трејд. Според новинарот на ЕСПН, Ејдријан Воџнаровски, 25-годишниот Хачимура ќе биде разменет за Кендрик Нан и три пика на драфтот, по еден во 2023, 2028 и 2029 година. Јапонецот сезонава постигнуваше […]

(ВИДЕО) Лејкерс поставија негативен рекорд, па направија најголем пресврт во последните 34 години

Екипата на Лос Анџелес Лејкерс ја одигра најлошата четвртина во клупската историја, имаше минус од 25 разлика, но потоа направи пресврт и успеа да победи на гостувањето кај Портланд со 121-112. Добро почна за Лејкерс, поведоа со 18-4, но му дозволија на домашниот тим да се доближи на 26-33 на крајот од првата четвртина. Сепак, […]

(ВИДЕО) Бостон, конечно, дочека одмазда за Голден Стејт

Екипата на Бостон Селтикс славеше со 121-118 по продолжение во дербито на вечерта против актуелниот шампион во репризата на ланското финале. Со тоа, најтрофејниот тим во лигата ја прекина серијата од четири порази во дуелите со Голден Стејт и се зацврсти на првото место на табелата во Источната конференција со биланс од 34 победи и […]

(ВИДЕО) Трипл-дабл или обичен работен ден на Јокиќ

Со секој нов ден, Никола Јокиќ се повеќе докажува дека МВП признанијата од претходните две сезони отишле во вистински раце и дека тој повторно е најголем фаворит за оваа награда. Ноќеска, Денвер го победи Портланд со 122-113, а српската суперѕвезда оствари нов трипл-дабл, 89. во кариерата и 13. оваа сезона. За нешто повеќе од 34 […]

(ВИДЕО) Колку е поблиску до рекордот, толку е подобар

Лос Анџелес Лејкерс ја прекина серијата од три порази и синоќа го совлада Хјустон со 140-132 во уште едно бпескаво издание на Леброн Џејмс. Суперѕвездата на овој тим одигра феноменален натпревар, постигнувајќи 48 поени (личен рекорд сезонава), 8 скока и 9 асистенции за речиси 36 минути на теренот. Се добива впечаток дека Леброн е помотивиран, […]

(ВИДЕО) И Црногорците имаат суперѕвезда во НБА: Вучевиќ го растури шампионот!

Црногорскиот центар Никола Вучевиќ го одбележа дуелот меѓу Чикаго Булс и бранителот на титулата во НБА, Голден Стејт. Домаќините славеа со 132-118, а Вучевиќ го заврши натпреварот со 43 поени, со што го израмни својот личен рекорд во НБА, плус 13 скока, 4 асистенции и 4 украдени топки. Тоа беше негов деветти дабл-дабл во низа […]