Category: Младинска Кошарка

Со уште две стотки, Водно Санс обезбеди пласман во суперфиналето

Јуниорската екипа на Партизан Водно Санс (кошаркари родени 2006 година и помлади) ќе се борат за титулата во Европската младинска кошаркарска лига (EYBL), по фантастичниот настап на турнирот во Будимпешта што се одржа викендов. По минималниот пораз од Казерта од Италија и триумфот против Индепенденс од Франција, младите кошаркари на Водно Санс остварија уште две […]

Победа од 71 разлика и пораз на Водно Санс во Будимпешта

М17 екипата на Партизан Водно Санс викендов учествува на вториот турнир од Европската младинска кошаркарска лига (EYBL) што се одржува во Будимпешта и веќе одигра два натпревара. Синоќа, нашиот тим загуби од Казерта со 70-74 и покрај фантастичниот настап на поранешниот кадетски репрезентативец Атанасиј Трајанов кој оствари неверојатен дабл-дабл со 19 поени и 19 скока […]

Жељко Ребрача повторно во Скопје

Кошаркарскиот клуб ИБА од Скопје организираше кошаркарски хепенинг на кој повеќе од 100 млади кошаркари имаа шанса да се запознаат со легендата на jугословенската кошарка Жељко Ребрача и неговиот тренерски тим. „Ме радува што сум повторно во Скопје и што се гледаме во многу поголем број од лани. ИБА Академија е наш соработник со кој, […]

Неколку играчи на Вардар со добар индивидуален настап на EYBL турнирот во Будимпешта

Минатиот викенд, пионерскиот тим на Вардар (кошаркари родени 2009 година и помлади), учествуваше на вториот турнир од Европската младинска кошаркарска лига што се одржа во Будимпешта. Младите „вардарци“ одиграа четири натпревари, го победија Сибиу, а загубија од Ужгород, Орадеа и Домжале, но радува настапот на неколку играчи од оваа генерација. Пред се, Павел Ѓиновски кој […]

Реал има ново чудо – 13 години, 211 сантиметри, против Барса постигна 56 поени и 33 скока

На денот кога се игра финалето од Копа дел Реј, меѓу Тенерифе и Уникаха, главна вест во шпанската кошарка e она што се случуваше на Миникопа, натпреварување за играчи до 14-годишна возраст. Во финалето се сретнаа Реал и Барселона, победи мадридскиот тим со 84-74, а натпреварот го одбележа 13-годишниот играч од оваа екипа Мамаду Ландур. […]

И другите младински македонски селекции ги добија противниците за европските првенства

Освен кадетската репрезентација на Македонија која е единствена наша младинска селекција што настапува во А-дивизија, своите противници за европските првенства денеска ги добија и останатите национални екипи. Во женска конкуренција е пријавена само репрезентацијата до 18 години која ќе учествува на Европското првенство Б-дивизија во Софија, од 30 јуни до 9 јули. Јуниорките се во […]

Македонските кадети во група со европскиот првак

Македонската машка кадетска репрезентација ги дозна противниците во групната фаза за Европското првенство што ќе се одржи во Скопје, а е единствено од А-дивизијата во која учествува една наша младинска селекција. Во друштво на македонската репрезентација се актуелниот европски првак во оваа конкуренција Литванија, потоа третопласираната од лани Франција и Белгија која минатата година обезбеди […]

Младите „вардарки“ гостинки на Арис и Олимпиада!

Минатиот викенд, женските младински екипи на кошаркарскиот клуб Вардар направија мини турнеја во соседна Грција и одиграа четири пријателски натпревари на кои беа постигнати одлични резултати. Противници на екипите до 14 и 16 години беа Олимпиада Лариса и Арис, но покрај спортскиот аспект, важни за младите кошаркарки, предводени од Славица Наков и Јасмина Герасимовска Николиќ, […]

Кадетите на Партизан Водно Санс со две победи од EYBL турнирот во Печ

Екипата на Партизан Водно Санс, составена од кошаркари родени 2008 година и помлади претходниот викенд настапи во Печ, на турнирот од Европската младинска кошаркарска лига (EYBL). На четирите натпревари во унгарскиот град, нашите млади кошаркари остварија две победи и два пораза. Ги совладаа Виена Јунајтед од Австрија со 100-74 и Превидѕа од Словачка со 72-67, […]

Јаничиќ повторно во идеалната петорка, Марјановиќ МВП на екипата

Најдобриот играч на Партизан Водно Санс доби уште едно признание во Европската младинска кошаркарска лига. Никола Јаничиќ е избран во идеалната петорка на турнирот што се одржа во Будимпешта и на кој македонскиот претставник оствари максимален ефект од четири победи. Кадетскиот репрезентативец постигна вкупно 121 поен или во просек по 30,25 по натпревар, а сигурно […]