Category: Младинска Кошарка

МЗТ Скопје се враќа и во јуниорската АБА лига

М19 екипата на МЗТ Скопје од 11 до 13 ноември ќе биде дел од првиот турнир сезонава од јуниорската АБА лига кој ќе се одржи на Златибор. Клубот од Аеродром и порано учествуваше во ова натпреварување, во еден период и со голем успех, а пред три години една победа го делеше од пласман на завршниот […]

Бугарски суди(јк)и го уништија Водно Санс, организаторот ќе го поништи мечот

Партизан Водно Санс претрпе пораз во последниот натпревар од турнирот во Европската младинска кошаркарска лига (EYBL) што се одржува во Софија, но овој меч нема да се земе предвид во конечниот пласман. ЦСКА Софија славеше со 94-88 по продолжение, но организаторот на натпреварувањето најави дека ќе го поништи натпреварот поради констатирано пристрасно судење и огромен […]

Трипл-дабл на Марјановиќ, Водно Санс го разнесе Балкан

Екипата на Партизан Водно Санс ја оствари втората победа на турнирот од Европската младинска кошаркарска лига во Софија, совладувајќи го бугарскиот претставник Балкан со 97-64. Натпреварот во кој нашиот тим имаше константна предност и првата четвртина ја доби со 27-13, го одбележа Лука Марјановиќ кој за 32 минути на теренот оствари трипл-дабл со 28 поени, […]

Пораз и убедлива победа за Водно Санс на стартот на EYBL

Кадетската екипа на Партизан Водно Санс имаше половичен ефект на стартот од новатга сезона во Европската младинска кошаркарска лига. На турнирот што се одржува во Софија, македонскиот претставник во европското натпреварување доживеа еден пораз и оствари убедлива победа на првите два меча. Стартуваше со пораз од домаќинот Буба со 79-88 во меч кој беше комбинација […]

Водно Санс тргна во одбрана на европската титула

Кадетската екипа на Партизан Водно Санс (кошаркари родени 2007 година и помлади), предводена од тренерскиот тандем Един Имер-Горан Андреевски, претпладнево замина за Софија каде утре официјално ќе го почне новиот настап во Европската младинска кошаркарска лига (EYBL). Оваа генерација минатата сезона ја освои титулата во европското натпреварување, а и новата ја почнува со високи амбиции. […]

Јаничиќ пак најефикасен, Олимпија Милано го освои третото место

Кадетскиот репрезентативец на Македонија, Никола Јаничиќ беше најзаслужен за триумфот на Олимпија Милано во мечот за бронзениот медал на турнирот што се одржува во Трст. Олимпија ја победи Стела Аѕура со 62-61, а нашиот кошаркар, освен тоа што на теренот помина најдолго време (31 минута) од своите соиграчи, беше најефикасен со 18 поени на кои […]

Јаничиќ брзо се промовира во лидер на Олимпија Милано

Кадетскиот репрезентативец на Македонија, Никола Јаничиќ остава одличен впечаток за време на пробниот период во Олимпија Милано. По мечот со Реал, кошаркарот на Партизан Водно Санс се претстави во фантастично издание и во дуелите со Баерн и Олимпија беше лидер на италијанскиот тим. На двата натпревара постигна по 12 поени со тоа што против Баерн […]

Играч на Гостивар постигна 72 поена!

Покрај многуте настани денеска на кошаркарски план, вниманието го привлече ефектот на 16-годишниот кошаркар на Гостивар, Никита Исајлоски. На мечот од кадетскиот шампионат на Македонија против Мега Баскет во Прилеп, тој постигна 72 поена што, неофицијално, е нов рекорд во оваа категорија. Гостиварци како гости славеа со 137-37, а Исајлоски сам постигна повеќе од цела […]

Тројца од Водно Санс на кампот на Сфаиропулос

Тројца млади кошаркари на Водно Санс викендов се во Солун каде се одржува Rookie stars кампот. Поканети се 20 талентирани деца на возраст од 12 до 14 години, а од Водно Санс учествуваат Матеј Костов (роден 2008 година), Никола Костов (2009) и Војдан Стаменковски (2010). Главен тренер на кампот е познатиот грчки стручњак и поранешен […]

Најголемиот талент на Водно Санс на проба во Милано, одличен против Реал

Кадетскиот репрезентативец на Македонија, Никола Јаничиќ оваа недела е на проба во тимот на Олимпија Милано со кого настапува на турнирот „No Borders Euro Cup“ што се одржува во Трст. На турнирот за кошаркари до 16 години учествуваат уште Реал, Баерн, Олимпија Љубљана, Барселона, Басано, Стела Аѕура и Партизан. Јаничиќ синоќа играше против Реал и […]