Category: Македонија

Пионерите на МЗТ Скопје станаа државни прваци

Екипата на МЗТ Скопје составена од кошаркари на возраст до 12 години ја освоија титулата во својата категорија откако во вечерашното финале го победија Вардар со 49-47. Херој на младите аеродромци беше Марко Ѓорѓиевски кој постигна повеќе од третина од поените на својот тим (17), вклучувајќи го клучното слободно фрлање во финишот за недостижна предност […]

Навивачите на помош на Гостивар во тешките моменти!

По вчерашниот инцидент на мечот со Пелистер, Гостивар доби парична казна од 165 илјади денари и суспензија на салата на претстојните два натпревара. Еден сигурно ќе игра оваа сезона, а вториот зависи од тоа дали екипата ќе се пласира во плејофот. Последниот меч од Суперлигата, во својата сала, Гостивар го утре в среда против МЗТ […]

Експресна реакција на Комесарот: Гостивар и Пелистер казнети со 321 илјада денари, суспендирани тренерите и двајца играчи

Комесарот за натпреварување при Кошаркарската федерација, Александар Милојевиќ донесе одлука за инцидентот што се случи на вчерашниот натпревар меѓу Гостивар и Пелистер. Двата клуба треба да платат вкупна сума од 321 илјада денари, а суспендирани тренерите на двете екипи Илиевски и Димитриевски и двајца кошаркари. Поголем дел од паричната казна оди за Гостивар кој ќе […]

КК ПЕЛИСТЕР: Нашата екипа беше нападната од сите страни

Покрај домаќинот, со свое соопштение за ситуацијата во салата „Младост“ се јави и гостинскиот клуб. И соопштението на Кошаркарскиот клуб Пелистер го пренесуваме во целост: „Кошаркарскиот клуб Пелистер чувствува потреба да ја изнесе во јавноста ситуацијата која ја затекнавме на натпреварот од осмото коло на Суперлигата 2021/22 против Гостивар. Нашиот клуб ја поздравува исполнетоста на […]

Работнички без американските кошаркари во последните четири кола

Најтрофејниот македонски клуб го обезбеди опстанокот во Првата лига и одлучи во финишот од сезоната да им даде можност за поголема минутажа на помладите кошариари. За таа цел, прекината е соработката со американските интернационалци Дион Едвин и Џејлен Гади кои веќе го напуштија Скопје. Двајцата не беа во комбинација за вчерашниот настап против Кожув, а […]

(ВИДЕО) Тројката на Деј со која Кожув го победи Работнички

Декардо Деј го одбележа вчерашниот натпревар во Гевгелија, постигнувајќи 35 поени по што Кожув првпат оваа сезона го совлада Работнички. Истиот кошаркар стави и точка на мечот со тројка постигната во последната секунда за триумф од 73-72. Кожув не настапи комплетен на вчерашниот, не играше Тач Анрих, но Деј успеа да го надополни неговото отсуство […]

КК ГОСТИВАР: Ретки се случаите кога гостинските играчи се пресметуваат со домашните навивачи

Кошаркарскиот клуб Гостивар излезе со соопштение по вчерашниот немил настан, на натпреварот против Пелистер кој беше прекинат речиси еден час. Соопштението на домаќинот на тој меч го пренесуваме во целост: „Клубот КК Гостивар ги осудува вчерашните настани кои немаат допирна точка со спортот и кошарката, на многу натпревари имало и ќе има спортско и неспортско […]

(ВИДЕО) Како изгледаше инцидентот во Гостивар од трибината над клупата на Пелистер…

Осмото коло од македонската Суперлигата го одбележа инцидентот што се случи попладнево на натпреварот меѓу Гостивар и Пелистер. На седум минути пред крајот дојде до прекин откако гостинските кошаркари и домашната публика буквално влегоа во војна. По еден час пауза, натпреварот продолжи и заврши со победа на Пелистер. Со оглед на тоа што од стримот […]

Злато вредна победа за Еуро Никел, ТФТ потклекна кога не смееше

Актуелниот вицешампион на Македонија ја прекина серијата од четири порази и триумфираше таму каде што можеби најмалку што се очекуваше. Еуро Никел го совлада ТФТ со 75-73 и стави крај на низата на освојувачот на Купот од десет победи во Кале. Триумф денеска ќе го однесеше ТФТ на прагот на плејофот, но место тоа, Еуро […]

Доигран натпреварот во Гостивар, Пелистер стигна до важна победа

Екипата на Пелистер ги задржа шансите за првото место на табелата пред плејофот откако вечерва триумфираше на гостувањето кај Гостивар со 89-84. Натпреварот го одбележа инцидентот на седум минтуи пред крајот по што дојде до прекин од речиси еден час. Откако беше испразнета салата „Младост“, мечот продолжи, но двете екипи имаа по само пет кошаркари, […]