Category: Македонија

ВО ЖИВО: Струмица – Кожув

Денешната програма во Првата македонска лига во машка конкуренција има два натпревара. Првиот од нив се игра од 18 часот во Струмица каде домашниот тим го пречекува Кожув во директна битка за опстанок во лигата.

Бадел му го нанесе првиот пораз на Баскет Кам, Крива Паланка подобра од Вардар

Шампионот Бадел му ја прекина победничката серија на Баскет Кам оваа сезона, совладувајќи го во Македонска Каменица со 66-65. Одлучувачка беше серијата од 19-4 пред крајот на втората и почетокот на третата четвртина по која Бадел од 21-30 поведе со 40-34 за по 30 минути игра да има +10 (52-42). Во драматичниот финиш, бранителот на […]

Рекорд на кариерата на Јакимовски!

Македонскиот репрезентативец Андреј Јакимовски блесна на на натпреварот на ВСУ против Аризона Стејт и е најзаслужен за победата од 75-58. Нашиот кошаркар одигра 31 минута и за тој период постигна 22 поена што е негов нов личен рекорд во НЦАА лигата во кариерата, надминувајќи ги досегашните 19 од пред две години. Реализираше пет тројки од […]

Трајковски диригираше, Феникс триумфално низ Кисела Вода

Екипата на Феникс ја оствари третата победа во низа и осма во сезоната откако славеше на гостувањето кај Навико Академија ФМП со 96-76. Тимот од Гази Баба ниеднаш не беше во негатива, но триумфот го оствари благодарение на одличната последна четвртина во која го скрши отпорот на домашниот тим. На влезот на последниот квартал беше […]

ВО ЖИВО: ФМП – Феникс

Скопската пресметка меѓу Навико Академија ФМП и Феникс е од огромно значење за двете екипи. ФМП се бори за опстанок, а Феникс за пласман во плејофот и ниеден од нив не смее да си дозволи пораз. Натпреварот се игра од 17 часот во салата „Независна Македонија“, а можете да го следите во живо на линкот […]

Поразот од Гостивар, највисок за МЗТ Скопје во последните 13 години!

Натпреварот меѓу Гостивар и МЗТ Скопје, одигран вчера привлече големо внимание, не само поради тоа што беше дерби на 13. коло од Првата македонска кошаркарска лига, туку и поради конечниот резултат. За многумина големо изненадување со оглед на доминацијата на МЗТ Скопје последните сезони, но не и ако се земе предвид ситуацијата во која се […]

(ВИДЕО) Гостиварци им фатија сеир на „штрковите“…

Победата над актуелниот шампион вечерва, предизвика голема еуфорија кај навивачите на Гостивар кои две години чекаа победа на домашен терен против МЗТ Скопје. Токму затоа, триумфот беше бурно прославен, па дури беа упатени и провокации за гостинската екипа. Навивачите почнаа да пејат српски фолк-хит во кој се спомнуваат птици кои не можат да полетаат. Алузијата […]

Гостивар останува крвник на МЗТ

Малку клубови на домашна сцена последните години можат да се пофалат дека во основниот дел од сезоната имаат 2-0 во меѓусебните дуели со деветкратниот шампион на Македонија, МЗТ Скопје. Тоа му успеа на Гостивар кој по минималниот триумф во „Јане Сандански“ во второто коло, вечерва на домашен терен славеше со 88-69. Домаќините ги искористија сите […]

ВО ЖИВО: Гостивар – МЗТ Скопје

Дербито на колото го отвора 13. коло од Првата македонска кошаркарска лига. Натпреварот меѓу Гостивар и МЗТ Скопје се игра од 19 часот, а можете да го следите во живо на линкот во прилог.

Ашаданов го објави поширокиот список за февруарските квалификации

Селекторот на нашата сениорска женска репрезентација, Александар Ашаданов, го објави списокот на кошаркарки на кои ќе смета за претстојните натпревари од квалификациите за Евробаскетот кој во 2023 година ќе се одржи во Израел и во Словенија. На листата се најдоа вкупно 17 кошаркарки кои ќе конкурираат за репрезентативниот дрес, односно средбите од третиот ФИБА „прозорец“ […]