Category: Македонија

Филип Ѓоревски нов извршен директор на МЗТ Скопје!

Поранешниот капитен на МЗТ Скопје, Филип Ѓоревски во иднина ќе ја извршува функцијата спортски директор на клубот, на местото на Тони Грнчаров. Ѓоревски е еден од омилените ликови кај навивачите на осумкратниот шампион, не само затоа што беше капитен на екипата, туку и затоа што остана во Аеродром кога на клубот му беше најтешко и […]

Кратко траеше втората епизода на Херис во ТФТ…

По само еден месец во Скопје, американскиот плејмејкер Тај Херис го напушти ТФТ и се пресели во рускиот суперлигаш Динамо Владивосток. Во Скопје стигна на почетокот на ноември, но имаше отворен договор, во случај да излезе понуда од странство, што и се случи. Во ТФТ дојде од турскиот Мамак каде играше неполни два месеца. На […]

КК Куманово реагира: БИБЛ објавува невистини!

Последните две недели, Кошаркарскиот клуб Куманово беше во центарот на вниманието на домашната јавност од повеќе причини. Прво дојде до тренерска смена, потоа си заминаа двајца кошаркари, а на крајот дојде информацијата за дисквалификација од БИБЛ лигата. Кумановци денеска излегоа со официјална реакција во врска со учеството во регионалното натпреварување, кое ви го пренесуваме во […]

БАЈИЌ: Ја загубивме концентрацијата во второто полувреме

Македонската репрезентација остана без победа по првиот квалификациски „прозорец“ на ФИБА и шансата за триумф ќе ја бара во февруари против Грузија. По поразот од Украина, селекторот Драган Бајиќ го потенцира второто полувреме како клучно за неуспехот. „Честитки за Украина за победата. Морам да ги пофалам момците за првото полувреме. Имавме краток период на подготовка […]

КРСТЕВСКИ: Резултатот не е реален

Новиот капитен на македонската репрезентација Бојан Крстевски смета дека нашиот национален тим заслужил многу подобар исход во Киев од убедливиот пораз што го претрпе. Македонија загуби со 61-78 иако на полувреме имаше предност од четири разлика и во првите 20 минути го диктираше темпото. Колапсот се случи во последната четвртина која домаќинот ја доби со […]

Колапс во второто полувреме, Македонија се враќа со пораз

Македонската кошаркарска репрезентација без победа го заврши ноемврискиот квалификациски „прозорец“ на ФИБА. По очекуваниот пораз на домашен терен од Шпанија, денеска националниот тим загуби и од Украина со 61-78 иако одигра добро полувреме и на големиот одмор имаше предност од четири разлика. Колапсот беше најавен во третиот квартал, а потврден во последните десет минути кога […]

Добро прво полувреме на Македонија, на одмор со +4

Македонската репрезентација со поволен резултат (34-30) го заврши првото полувреме од дуелот против Украина во Киев. Домаќините ниеднаш не се најдоа во водство, , четири пати резултатот беше израмнет, а највисоката предност на Македонија изнесуваше осум разлика (31-23). Во финишот од полувремето не искористивме неколку добри ситуации да ја зголемиме предноста, но радува пожртвуваноста и […]

(ВИДЕО) Ќе се памтат уште долго: Сите поени на Симиќ против Шпанија

Македонската репрезентација доживеа убедлив пораз од Шпанија во првиот квалификациски натпревар за Светското првенство, но доби играч кој во иднина ќе биде лидер на националниот тим. Ќе остане забележано дека на свои 17 години, Теодор Симиќ бил најефикасен играч на македонската селекција на официјален натпревар против актуелниот светски шампион, со постигнати 18 поени. Тинејџерот на […]

БАЈИЌ: Имавме краток период за подготовка, но се надеваме на победа

Македонската репрезентација ги има последните подготовки пред вечерашниот натпревар против Украина во Киев на кој ќе ја брка првата победа во квалификациите за Светското првенство. Селекторот Драган Бајиќ ја пренесува атмосферата во тимот кој вечерва треба да покаже дека е способен за големи дела. „Украина играше со Грузија и пружи добар отпор. Имаат одличен ростер […]

Украина беше најава за четвртото место во Литванија, може ли сега да претставува нов почеток?

По стартниот, а и очекуван, пораз од Шпанија на домашен терен, македонската кошаркарска репрезентација денеска го игра вториот меч од квалификациите за Светското првенство во 2023 година. Противник е Украина која, за разлика од актуелниот планетарен првак, не е селекција од европскиот кошаркарски крем иако има континуитет од четири настапи на континенталните првенства. Најдобриот пласман […]