Category: Останато

(ВИДЕО) Луда завршница во женската НЦАА, ама хит е – фотографот!

Универзтитетските екипи на Арканзас и Вандербилт одиграа извонреден натпревар во рамките на женската НЦАА. Победи Арканзас со тројка во последната секунда откако неколку моменти претходно противникот погоди тројка со која можеше да се избори за продолжение. Победничкиот кош на Мекејла Дениелс предизвика еуфорија на клупата на домашниот тим, а во целата радост, најголемо внимание предизвика […]

Јокиќ е уникатен човек: Го бираат за Ол стар, а тој на – хиподром!

Во четвртокот навечер беа соопштени имињата на кошаркарите кои ќе бидат дел од стартните петорки на претстојниот Ол стар натпревар што ќе се одржи во Солт Лејк Сити. Таков настан не може да помине без двојниот последователен МВП, Никола Јокиќ, но ако сите околу него се возбудени, тој си ги тера својот филм. Американските медиуми […]

(ВИДЕО) Српската презентерка што ги изнервира „Гробари“: Додека навиваме за Звезда…

Презентерската на телевизија Пинк, Бојана Лилиќ утринава ги изнервира навивачите на Партизан во својата најава за вечерашното белградко дерби во рамките на Евролигата. Во рамките на спортските вести, таа спомна дека се среќаваат Партизан и Црвена Звезда, а потоа, на општо изненадување, додаде „Додека навиваме за (Ѓоковиќ и) Звезда“ што предизвика огромен револт на социјалните […]

Вашингтон Стејт го чекаше Јакимовски – и го дочека!

Македонскиот репрезентативец Андреј Јакимовски го одигра најдобриот натпревар оваа сезона и е најзаслужен за третата победа во низа, а четврта во последните пет натпревари на Вашингтон Стејт Универзитетот. Во драматичен дуел, Кугарс го совладаа Станфорд со 60-59, пред се благодарение на нашиот кошаркар. За 31 минута на теренот, Јакимовски постигна 17 поени што е негов […]

Турски кошаркар „стана“ терорист, го бараат со потерница и за него нудат пола милион евра

Министерството за внатрешни работи на Турција објави потерница против кошаркарот Енес Кантер кој една деценија играше во НБА лигата. За неговото апсење, Владата на Турција нуди 10 милиони лири (околу 490 илјади евра), а причина за сето тоа се ставовите на Кантер кој постојано го критикува претседателот Реџеп Тајип Ердоган. Турскиот пасош му е одземен […]

(ВИДЕО) Како Теодосиќ го „малтретирал“ Јокиќ…

Никола Јокиќ во моментов е убедливо најдобар српски кошаркар и еден од најдобрите во светот, но дури и тој на почетокот на својата кариера морал да го помине „булингот“ од повозрасните колеги. Позната е таа хиерархија во спортот, веројатно нема некој што ја избегнал, а Јокиќ се соочил со неа на Олимписките игри во Рио […]

Решени проблемите во семејството на Дончиќ

Без голема помпа, со која почна целиот случај во септември, суперѕвездата на Далас Маверикс, Лука Дончиќ и неговата мајка Мирјам Потербин ги решија несогласувањата во врска со имиџ правата на кошаркарот. Далас Морнинг Њус објави дека на 5 декември, Дончиќ ја повлекол тужбата против мајка му и во исто време го заштитил логото каде доминира […]

(ВИДЕО) Јакимовски и компанија остварија историски резултат, прослави и Клеј Томпсон

Вашингтон Стеј Универзитетот ноќеска оствари исклучително важна, дури и сензаационална победа откако славеше на гостувањето кај Аризона со 74-61. Триумфот е важен е повеќе аспекти, а со него Кугарс срушија две непријатни традиции. Првпат по 1983 година победија тим што е во топ-5 во лигата и првпат во историјата го направија тоа на гостински терен. […]

Јакимовски прогласен за студент-спортист на месецот!

По долгата пауза поради повреда, Андреј Јакимовски се врати во тимот на Вашингтон Стејт Универзитетот, а вчера доби награда која треба да влијае на неговата самодоверба до крајот на сезоната. Македонскиот репрезентативец е прогласен за студент-спортист на месецот декември на универзитетот што е огромно признание ако се знае дека ВСУ има екипи во повеќе спортови […]

(ФОТО) Екс-играчот на МЗТ ја провоцира Звезда: Го викаме Кампацо, не е регистриран!

Општо е познато дека сите во кошаркарското семејство Луковиќ се страствени навивачи на Партизан. Сепак, се чини дека најголем фан меѓу нив е Урош, поранешниот играч на МЗТ Скопје, Куманово и Кожув кој не пропушта прилика да ја покаже својата љубов кон „црно-белите“, а во исто време да ја испровоцира Звезда. Денеска на својот профил […]