Category: Останато

Дивац стана Црногорец

Прославениот југословенски и српски кошаркар и поранешна НБА ѕвезда, Владе Дивац денеска доби црногорски пасош. Лично му го врачи премиерот на поранешната југословенска држава Дритан Абазовиќ. „Голема е честа и задоволството што имам можност црногорски пасош да ѝ врачам на легенда на светската кошарка каква што е Владе Дивац“, изјави Абазовиќ. Дивац се заблагодари на […]

(ФОТО) Дончиќ се опушта со песните на Тоше Проески

Минатата недела беа одбележани 15 години од смртта на најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески, но покојниот крушевчанец и натаму живее кај своите симпатизери со хитовите кои ги изведуваше во текот на кариерата. Еден од неговите фанови е и НБА ѕвездата Лука Дончиќ кој повторно потврди колку се воодушевува на песните на Проески. Словенецот објави […]

(ФОТО) Југославија живее… во душата на Горан Драгиќ

Чикаго ноќеска доживеа тежок пораз од Кливленд со 96-128, но јавноста на овие простори зборува за словенечкиот репрезентативец Горан Драгиќ. Еден од главните играчи на Булс оваа сезона, на натпреварот пристигна во интересен стајлинг. На дуксерот кој го носеше беше испишано Југославија, со знамето и грбот на поранешната држава која се распадна кога Драгиќ имал […]

Симоновски брзо се вклопи во новиот тим: Втор натпревар и веќе 25 поени

Поранешниот македонски репрезентативец Марко Симоновски беше најефикасен играч на неговиот Нобог Арак во дуелот против Мес Рафсанјан, во петтото коло од иранското првенство. Нобог Арак победи со 73-65, а Симоновски постигна повеќе од третина од вкупниот број поени на својот тим – 25. За речиси 36 минути на теренот, тој погоди 2/7 за три, 7/12 […]

(ВИДЕО) Француското чудо блесна пред Американците

Тинејџерот од Франција, Виктор Вембанјама се покажа во извонредно издание пред НБА скаутите и речиси си го обезбеди изборот како прв пик на драфтот идната година. Со својот тим Метрополитан, 18-годишникот гостуваше во Лас Вегас, на дуел против екипата на Игнајт од Развојната Г-лига. Американците победија со 122-115, но шоуто го украде Вембанјама кој постигна […]

Џабар распали по Ирвинг: Сега е подеструктивен и поглупав од порано

Легендата на НБА лигата, Карим Абдул Џабар остро го осуди однесувањето на плејмејкерот на Бруклин, Кајри Ирвинг. Познато е дека поранешниот играч на Кливленд има чудно сфаќања, верува дека Земјата е рамна плоча и не сакаше да се вакцинира против ковид-19, но чашата ја прели неговиот неодамнешен потег. Револтот кај Џабар е поради тоа што […]

Продолжува доминацијата на Американките – четврто злато во низа, 11. вкупно

Женската репрезентација на САД на убедлив начин до 11. титула светски првак откако во денешното финале на Мундобаскетот во Австралија ја совлада Кина со 83-61. Тоа е четврта титула по ред и шеста на последните седум првенства, а доминацијата на Американките во последните 24 години ја прекина само Австралија во 2006. До ова злато стигнаа […]

Американките поставија нов рекорд на светските првенства

Пред последното коло од групната фаза на женскиот Мундобаскет, само најголемиот фаворит САД е без пораз по четири одиграни меча. Американките славеа убедливи победа против Белгија, Порторико и Кина, а поставија нов светски рекорд на последниот меч, против Јужна Кореја. Славеа со 145-69 што не е највисока победа во историјата на шампионатите, но го соборија […]

(ВИДЕО) „Летаа” боксови на Мундобаскетот – кошаркарки на Мали се степаа меѓу себе

Неверојатни сцени се случија утринава на Светското првенство за жени што се одржува во Австралија. Србија го победи Мали со 81-68, а на кошаркарките на африканската селекција, очигледно, поразот тешко им падна. Додека српска репрезентативка даваше изјава за мечот, две кошаркарки на Мали почнаа со боксови да се удираат. Присутните новинари го забележаа тоа, па […]

Така се лечи тагата: Ден по елиминацијата, Јокиќ потрошил 143 илјади евра – на коњи

Во неделата, српската репрезентација доживеа шокантна елиминација од Европското првенство, а со тоа Никола Јокиќ ја загуби можноста да се бори за првото злато во својата кариера. Шокот е голем, тагата уште поголема, но кошаркарот на Денвер Нагетс најде начин како да го заборави дебаклот. Во текот на вчерашниот ден Јокиќ потрошил 143 илјади евра […]