Category: НБА

(ВИДЕО) Јокиќ го немаше, Дончиќ го разнесе Денвер

Далас Маверикс го искористи неиграњето на Никола Јокиќ и оствари убедлива победа во дербито на Западот, против Денвер со 127-99. Congrats to @luka7doncic of the @dallasmavs for becoming the 10th player in NBA History to record 50 career triple-doubles! pic.twitter.com/OiSjQTdoRA — NBA (@NBA) November 19, 2022 Србинот не е во комбинација поради контакт со позитивен […]

Доаѓа ли крајот на проклетството на Сакраменто?

Некогашниот гигант во НБА, Сакраменто Кингс ја има најдолгата победничка серија во Западната конференција која во моментов изнесува пет триумфи. Одличната форма последната недела предизвика во главниот град на Калифорнија да почне да се спомнува плејоф, збор кој е непознат во Сакраменто од 2006 година. Оттогаш, Кингс не успеале да се пласираат во разигрувањето за […]

(ВИДЕО) Неочекуван херој на Нетс – кош во последната секунда за победа и трипл-дабл

Иако се наоѓа во голема резултатска криза, Бруклин Нетс му ја прекина победничката серија на Портланд, совладувајќи го како гостин со 109-107. Кевин Дурант беше лидер на тимот со 35 поени, но во нов херој се промовира Ројс Онил. Кошаркарот кој претходното лето дојде од Јута Џез го постигна кошот за победа на помалку од […]

(ВИДЕО) Ни 50 поени на Кари не му помогнаа на шампионот…

Бранителот на титулата во НБА лигата, Голден Стејт Вориорс им се врати на лошите резултати со поразот на гостувањето кај Феникс. Шампионот загуби со 119-130 и покрај одличната партија на првата ѕвезда Стеф Кари кој го заврши натпреварот со 50 поени. Од игра шутираше 17/28, вклучувајќи 7/11 за тројка, сето тоа со 60% прецизност, а […]

„Ако го трејдуваат Леброн, Лејкерс ќе бидат кандидати за титулата“

Многу шпекулации се вртат околу Лос Анџелес Лејкерс на еден месец по почетокот на новата сезона и речиси секојдневно некој од играчите се поврзува со трејд во друга франшиза. Вестбрук е веќе стара тема, сега се шпекулира со Ентони Дејвис, а Ламар Одом отиде чекор подалеку и побара да биде трејдуван лично Леброн Џејмс. „Ако […]

Проблем за Денвер: Јокиќ мора на пауза!

Српскиот интернационалец Никола Јокиќ ќе го пропушти вечерашниот дуел меѓу Денвер и Њујорк, а најверојатно нема да игра ни на следниот меч на неговиот тим. Кошаркарот на Нагетс е во „здравствен и безбедносен протокол“ поради опасност ковид-19. Според правилата во НБА, тоа не значи дека Јокиќ има симптоми, туку дека имал контакт, веројатно во неговото […]

(ВИДЕО) Стариот добар Лука: Дончиќ со тројка му донесе победа на Далас

По кратката криза, еден од најдобрите играчи во НБА, Лука Дончиќ повторно игра на своето ниво. Ноќеска, Далас триумфираше на домашен терен против Клиперс до 103-101, а клучен играч на мечот беше токму словенечкиот ас. Маверикс имаа 25 поени предност пред крајот на првото полувреме (54-29), но гостите успеаја да се вратат и да го […]

(ВИДЕО) Јанис се врати, ама не го извади Милвоки од кризата

По почетните 9-0, шампионот од 2021 година Милвоки Бакс го испушти првото место во Источната конференција, по ноќешниот пораз на домашен терен од Атланта. Во тимот се врати Јанис Адетокунбо кој постигна 27 поени и 8 скока, но Гркот не успеа да го спречи вториот пораз по ред и трет во последните четири натпревари. Бакс […]

(ВИДЕО) Натпревар на кариерата на Ембид – 59 поени и статистика која не е забележана досега

Суперѕвездата на Филаделфија, Жоел Ембид го одигра натпреварот на кариерата во победата на неговиот тим против Јута со 105-98. Камерунецот со француски пасош на паркетот помина 37 минути и за тоа време постигна 59 поени (19/28 од игра, 20/24 од линијата за слободни фрлања), 11 скока, 8 асистенции и 7 блокади. Ниеден играч во историјата […]

(ВИДЕО) Дончиќ пак уфрли во повисока брзина: Трипл-дабл против Портланд, 49. во кариерата

По двата пораза во низа, Далас Маверикс дојде до триумф во дуелот со Портланд, совладувајќи го со 117-112. Како што на двата претходни меча, вината ја презеде Лука Дончиќ, така ноќеска тој беше најзаслужен за новата победа. Словенечката суперѕвезда го оствари својот 49. трипл-дабл во кариерата, постигнувајќи 42 поена, 13 асистенции и 10 скока. Воедно, […]